Cemal Enginyurt İsrail ve Netanyahu’yu savaş suçlusu olarak yargılanmalarını istedi

DP İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınayarak, İsrail ve Netanyahu’nun savaş suçlusu olarak yargılanmasını istedi. Ayrıca, Türk polisine yönelik saldırıları da kınadıklarını belirtti.

Demokrat Parti (DP) İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, “İsrail ve Netanyahu, savaş suçlusu olarak yargılansın.” dedi. Enginyurt, Demokrat Parti İzmir Milletvekili Mehmet Salih Uzun ile birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını anımsatan Enginyurt, “Hastane bombalanarak yaşlılar ve çocuklar katledildi. Bu katliamı şiddetle kınıyoruz.” ifadesini kullandı.

Türkiye’de, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının protesto edildiğini hatırlatan Enginyurt, “Bu protesto gösterilerinde Türk polisine yumruk atılıyor ve sloganlarda hilafet isteniyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne başkaldırı ve düşmanca tavır ortaya konuluyor. Demokrat Parti olarak İsrail’i kınıyoruz ama aynı şekilde Türk polisine ve hilafet sloganı atılarak laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yapılan saldırıyı da kınıyoruz.” diye konuştu.DP’li Enginyurt, ABD Devlet Başkanı Joe Biden’ın İsrail’i destekleyen açıklamalarda bulunduğuna işaret ederek, “Sayın Erdoğan, Biden’a tepkin ne olacak? İsrail Büyükelçiliğini kapatacak mısın?” sorularını yöneltti. Terörün her türlüsünü ve savaşı reddettiklerini, Hamas’ı tanımadıklarını belirten Enginyurt, “İsrail ve Netanyahu, savaş suçlusu olarak yargılansın.” dedi.

Yukarı Çık