DP Çorum İl Başkanından anlamlı açıklama “Bizim için Cumhuriyetin önemi”…

BİZİM İÇİN  CUMHURİYETİN ÖNEMİ

Cumhuriyet  sözlük anlamıyla; Cumhuriyet, siyasi gücün halk ve temsilcileri tarafından paylaşıldığı bir devlet yönetim şeklidir ve bununla birlikte monarşinin zıddıdır.

Cumhuriyet  bizim için sadece bir yönetim şekli değildir. Ülkesi dört bir taraftan işgal edilmiş bir Ulusun dünyaya meydan okumasıdır. Cumhuriyet; eliyle kazdığı siperin olacağını bilmektir. Cumhuriyet ;saatlerce 25 kg’lik mermiyi sırtında taşıyan TÜRK KADINI DEMEKTİR.

Cumhuriyet ;imkansıza inanmaktır. Kadına değer vermektir. Ey Türk Kadını sem yerlerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın sözüdür Cumhuriyet.

Cumhuriyet;  Erzurum’da Nene Hatun, İnebolu’dan Kastamonu’ya mermi taşıyan  21 yaşındaki Şerife Bacı, Sütçü İmam, Sabiha Gökçen, Antep’te Şahin Bey, Erzurumlu Kara Fatma, Hasan Tahsin, Halime Çavuş , Yörük Ali Efe demektir.

Anne ve Babaların  birlikte oy kullanmaya  gidebilmesi demektir Cumhuriyet.

Cumhuriyet; kız çocuklarının hayal kurması, sınıfta parmak kaldıran kız öğrenci demektir. Cumhuriyet; cahillikle savaşın düşmanla savaşılması kadar önemli  görmektir.

Cumhuriyet; üniversitede kopya çeken öğrenciyi  yakalayıp diğer öğrencilerin haklarını koruyan  bildiği doğrulardan taviz vermeyen  hunharca  şehit edilen  Öğretim Görevlisi  CEREN DAMAR demektir.  Gönül verdiği meslek için  gittiği Batmanda  şehit edilen Öğretmen  Şenay Aybüke Yalçın demektir.

Cumhuriyet; sanatı bir milletin hayat damarı  olarak görmektir.  Üretmek demektir.  Borçlar içinde  kurulan yeni devletin; Ankara’da Fişek Fabrikası, Gölcükte Tersane, Eskişehir’de Hava Tamirhanesi, , kiremit fabrikası, Uşakta şeker fabrikası, Kırıkkale’de Elektrik santrali, İstanbul’da  otomobil montaj fabrikası, İzmit’te Paşabahçe’de Şişe ve cam fabrikası,  Zonguldak’ta Taş Kömürü Fabrikası, Kayseri , Nuri Demirağ Uçak Fabrikası kurması ve ilk Türk Uçağı üretilmesi demektir. Satılması değil.

Cumhuriyet; Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Çanakkale’de, Trablusgarp’ta,  Afyon Kocatepe’de ve İzmir Dağlarında MUSTAFA KEMAL demektir. Onun açtığı aydınlık yoldur, fazilettir, erdemliktir, onurdur.

Cumhuriyet;  dinle devlet  işlerinin karıştırılmaması , adalet içinde kayırmacılık, rüşvet olmadan  sen ben değil BİZ demektir.

Hz. Muhammed’in  (S.A.V) ;hoş görüsü, sevgisi, ilmi ,yöneticiliği ve önderliği demektir. Hz. Ömer’in adaleti, Hz Ali’nin kuvveti demektir.

Cumhuriyet; bu topraklarda onlara borçlu  doğmaktır. Bunun Sorumluluğunu her seferinde  sırtında  taşıyıp  vatanını en çok seven , görevini  en iyi yapan bilinciyle hareket etmektir. Cumhuriyet bizim için bir yönetim biçiminden daha çok fazlası demektir.

Bu vesileyle; başta Cumhuriyetin Kurucusu  Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere Bize bu kutsal Bayrağın  altında  özgürce nefes alma hakkını  veren  bu  uğurda  nefeslerini  veren tüm şehit kahramanları  saygıyla anıyor ve Allah’tan  mekanlarında nur içinde yatmalarını niyaz ediyorum.

CUMHURİYETİN 100. YILI KUTLU OLSUN

DP ÇORUM İL BAŞKAINI

AHMET DAMAR

Yukarı Çık