DP’li Özcan: “Bu hükümetin ve devletin ayıbıdır”

Demokrat Parti İl Başkanı Hüseyin Özcan, haftalık Pazar toplantısında Eskişehir’de bir hafta içinde yaşamına son veren üniversite öğrencileri ile ilgili konuştu.

Demokrat Parti (DP) Eskişehir İl Başkanı Hüseyin Özcan, haftalık Pazar toplantısında 21 Ekim akşamı KYK’ya bağlı Mükrime Hatun Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Kimya Mühendisliği bölümü öğrencisi S.N.R.’nin yaşamına son vermesine ilişkin konuştu.
“Anlıyoruz ki manevi rehberlerin uğraşları bir işe yaramıyor”
KYK yurtlarındaki manevi danışman adı altında çalıştırılan imamların sayısına dikkat çeken Özcan, “Allah, annesine babasına sabırlar versin. Katlanılması, dayanılması çok zor bir durumdur. Siz yıllarca çocuklarınızı okutun, eğitin; rüzgardan koruyun, yağmurdan koruyun, kötü şeylerden koruyun ama maalesef ekonomik şartlardan dolayı çocuklarınız intihar etsinler. Bu o kadar acı durumdur ki emin olun söylerken içim titriyor. Olayın ardından dün gece biraz araştırma yaptım. 100 üniversite öğrencisinin sadece 8 tanesi devletin yurtlarında kalıyor. Tarikat cemaat yurtlarından bahsetmiyorum. Ekonomik sebeplerden dolayı çocukların ailelerini tarikat ve cemaat yurtlarında kaldırmaya iten bir durum söz konusu. Bu KYK yurtlarında, 711 tane adına “manevi rehber” dedikleri imamlar görev alırken, 711 imama karşılık sadece 52 tane psikolog var. Anlıyoruz ki manevi rehberlerin uğraşları bir işe yaramıyor. Demek ki çocuklarımızı manevi yönden eğitememişler. Siz bugün liselerde bile manevi rehber diyerek okullara imam tayin ederken her okula birer tane psikolog çalıştırmayı akıl edemeyecek kadar bu işlerden uzaklaşmışsınız. Ne acıdır ki neticelerini geçen hafta Anadolu Üniversitesi Yemekhanesine asan çocuğumuzla, dün akşam beşinci kattan atlayarak intihar eden çocuğumuzun kaderi olmuştur” dedi.
“Biz Yurt Yaptık Diye Övünün. Neticesini Gördük”
Özcan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Türkiye Cumhuriyeti, çocuklarını okutmakla mükelleftir. Ama çocuk üniversite kazanıyor, aile çocuğunu buraya gönderiyor ve ekonomik sebeplerden dolayı çocuk yaşamına son veriyor. Bu hükümetin ve devletin ayıbıdır. Siz bin odalı saraylarda yaşayın, bu çocukları 25 metrekarelik odalarda 8 kişi yaşatın. Sonra biz yurt yaptık diye övünün. Neticesini gördük. Bir haftada iki üniversite öğrencisi. Bu memlekette öğretim görevlileri, öldürüldüğünde rektörler istifa etti ama Anadolu Üniversitesi Rektörü hala yerinde duruyor. Barınma pahalı, ulaşım pahalı, yemek pahalı her şey pahalı ama Türkiye’de her şey çok güzel. Bütün her şeyin sebebi ekonomidir. İlk intihar eden çocuğumuzun cebinden çıkan mektupta hepimiz okuduk borcunun olduğunu, muhtemeldir ki bu çocuğumuzun arkasında da ailesinin göndermediği para ya da borçları vardır. Aslında bugün İsrail- Filistin arasındaki savaş hakkında konuşacaktım ama bu üzüntümden dolayı önümüzdeki hafta bu konuyu konuşacağım.”

Yukarı Çık