DP’li Uzun: “Rus petrolündeki iskonto firmalarının kasasında kalıyor”

Demokrat Parti (DP) İzmir milletvekilleri Mehmet Salih Uzun ve Haydar Altıntaş ile İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, Rus petrolündeki indirimin vatandaşa yansıtılması gerektiği ile ilgili bir kanun teklifinde bulundu.

Demokrat Parti (DP) İzmir milletvekilleri Mehmet Salih Uzun ve Haydar Altıntaş ile İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, Rus petrolünün indirimli alınarak bu indirimin vatandaşa yansıtılması için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

Demokrat Parti İzmir milletvekilleri Mehmet Salih Uzun, Ukrayna-Rusya krizinin dünyadaki petrol fiyatlarına olumsuz etkilediğini ancak bu krizin Türkiye için fırsatları da beraberinde getirdiğini belirtti.

Salih Uzun, Türkiye’nin Rus petrolünü en çok satın alan ilk 6 ülkeden birisi olduğunu ifade ederek şu anda Rus petrolünün dünya fiyatlarından varil başına 15 ila 20 dolar iskontolu satılmakta lduğunu söyledi. Uzun, “Bazen bu iskonto varil başına 35 Amerikan dolarına kadar çıkabiliyor. Aynı durum Rusya çıkışlı petrol ürünleri içinde geçerlidir. Rusya rafinerilerinden çıkan motorin ve diğer ürünler dünya fiyatlarından çok daha ucuzdur.” dedi.

Yukarı Çık