Enginyurt’tan Enflasyon Tepkisi “Uçacaktık, Kaçacaktık Sayenizde Battık”

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt Merkez bankasının enflasyon tahminini yükseltmesine tepki gösterdi. Enginyurt, “ Hani 2023 de enflasyon tek haneli olacak.” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Enflasyonla kararlı şekilde mücadele ettiklerini belirten Erkan, ” Yüksek ve oynak enflasyonu kontrol altına alma uzun ve zorlu süreç olacak.” dedi. TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 58’den yüzde 65’e çıkarıldı. Erkan, enflasyonun Mayıs 2024’te zirveyi göreceğini, sonrasında dezenflasyon sürecinin başlayacağını söyledi. TCMB Başkanı, enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın süreceği mesajını verdi.

Erkan’ın açıklamalarından sonra Enginyurt’tan tepki gecikmedi
Açıklanan rakamlara tepki gösteren Enginyurt; “Merkez Bankası, yüzde 58 olan yıl sonu enflasyon tahminini Orta Vadeli Program’daki hedef olan yüzde 65’e yükseltti. 2024 enflasyon tahmini yüzde 33’ten yüzde 36’ya çıkarttı. Hani 2023 de enflasyon tek haneli olacak. Uçacak,kaçacaktık. Sayenizde Emekli başta olmak üzere battık.” İfadelerini kullandı.

Yukarı Çık